30.06.2022

Długo utrzymujące się bardzo wysokie temperatury są uciążliwe i mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie wszyscy mają możliwość spędzenia tego czasu nad wodą czy w lesie. Jak zatem poradzić sobie z upałami w domu czy w pracy, spędzając lato w mieście? Aby zminimalizować odczuwanie przez nas wysokich temperatur, należy zastosować się do kilku prostych zasad.

Wietrzenie pomieszczeń

Pomieszczenia, w których przebywamy muszą być regularne wietrzone. Jeśli na dworze od dłuższego czasu utrzymują się wysokie temperatury najlepiej jest wietrzyć  wcześnie rano. W porze największego nasłonecznienia okna powinny być  zamknięte. Otwarte okna możemy pozostawić na całą noc, kiedy to temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa. Korzystajmy również z rolet, szczególnie tych zewnętrznych.

Korzystanie z klimatyzacji

Najprostszym sposobem na to, aby podnieść komfort naszego samopoczucia w upały jest włączenie klimatyzacji. Niestety, po pierwsze nie wszyscy posiadają klimatyzację w domu czy też w pracy. Po drugie niekiedy są przeciwwskazania zdrowotne co do korzystania czy też ograniczenia korzystania z tego typu urządzeń przez osoby: chorujące na astmę, alergię, osoby o obniżonej odporności czy też te, które dosyć często mają infekcje dróg oddechowych.

Nawilżacz powietrza sprawdzi się również latem!

Stosowanie nawilżaczy powietrza w upalne dni to świetne rozwiązanie. Ich zadaniem jest wytworzenie pary wodnej lub chłodnej mgiełki, co pozwala schłodzić pomieszczenie i podnieść komfort naszego samopoczucia.
W sprzedaży dostępne są różne modele nawilżaczy. Przy wyborze nawilżacza musimy zwrócić szczególną uwagę na: wielkość pomieszczenia, w którym nawilżacz będzie działał, funkcje jakie posiada dany nawilżacz, rodzaje filtrów, częstotliwość ich czyszczenia lub wymiany, poziom zużycia prądu. Najczęściej wybierane są nawilżacze ultradźwiękowe, których zaletą jest cicha i bardzo efektywna praca i niski pobór prądu.
Należy zwrócić uwagę, aby były one wyposażone w filtry: węglowy, który absorbuje chlor znajdujący się w wodzie, substancje organiczne i koloidy, likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz filtr z jonami srebra, który zabija bakterie znajdujące się w wodzie. Przydatne może być połączenie nawilżacza z lampką nocną.
W ofercie marki MesMed dostępne są ultradźwiękowe nawilżacze powietrza oraz urządzenia 3w1 czyli nawilżacz, aromatyzer i lampka nocna. Sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu, a w upalne dni pomogą schłodzić gorące powietrze znajdujące się w pomieszczeniu.
Sprawdźcie ofertę nawilżaczy powietrza.

Wentylowanie się

Domową czy też biurową przestrzeń pomoże ochłodzić wentylator zwany przez niektórych wiatrakiem. To idealne i niedrogie rozwiązanie do nieklimatyzowanych pomieszczeń. Jeśli wentylator zostanie dobrze ustawiony, zapewni skuteczne rozprowadzenie chłodnego powietrza. Na rynku dostępne są różne modele wentylatorów domowych. Najpopularniejsze są biurkowe lub stojące. Ich zaletą jest niewielki rozmiar oraz możliwość ustawienia zarówno na meblach  jak i na podłodze. Posiadają one z reguły tryby regulacji obrotów, dzięki czemu można dostosować ich pracę do panujących warunków atmosferycznych czy też własnych potrzeb. Dodatkowa funkcja oscylacji czy regulacji ustawienia konta nachylenia sprawia, że powietrze jest rozprowadzane równomiernie na większym obszarze. Przy wyborze wentylatora warto zwrócić uwagę na jego głośność, aby nie przeszkadzał nam  w pracy czy w odpoczynku.
Sprawdźcie dostępne w ofercie marki MesMed wentylatory powietrza

Ograniczenie gotowania i smażenia oraz wyłączenie zbędne urządzenia elektryczne.

Urządzenia kuchenne (piekarnik czy kuchenka) wydzielają dużo ciepła, a unosząca się podczas gotowania para wodna potęguje uczucie gorąca, dlatego w upały warto ograniczyć korzystanie z tych urządzeń. Komputer, telewizor czy choćby żarówka starego typu, to również urządzenia, które generują ciepło, korzystaj z nich zatem, ograniczając czas ich działania do minimum.

Przewiewne ubrania i obuwie, obowiązkowe nakrycie głowy to podstawa!

W gorące letnie dni odpowiednia garderoba to podstawa. Idealnie sprawdzą się luźne, przewiewne ubrania w jasnych kolorach, wykonane z bawełny czy lnu. Bezwzględnie należy unikać tkanin syntetycznych, które zwiększają temperaturę ciała. Nasze obuwie również powinno być wykonane z oddychających materiałów. Klapki, sandały lub lekkie buty sportowe to podstawa. Planując wyjście z domu pamiętaj o nakryciu głowy – to obowiązkowy element ubioru podczas ponad 30 stopniowych upałów.

Chłodne natryski

Chłodne natryski to szybki i prosty sposób na schłodzenie ciała, dlatego korzystajmy z tego rozwiązania tak często jak to możliwe. Specjalne mgiełki chłodzące do ciała również sprawdzą się idealnie.

Co pić i jeść, a z czego lepiej zrezygnować w trakcie upałów?

W trakcie panujących upałów należy pić dużo wody, orzeźwiającej lemoniady czy mrożonej herbaty. Warto również zadbać o uzupełnienie elektrolitów (można sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w aptekach). Należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ciepłych i gazowanych napojów, które nie gaszą pragnienia, wręcz przeciwnie, mogą działać odwadniająco. Podczas upałów warto również ograniczyć spożywanie ciepłych, ciężkostrawnych posiłków, nasza dieta powinna natomiast składać się z lekkich sałatek, warzyw i owoców. Świetnie sprawdzą się również chłodniki, sorbety czy uwielbiane chyba  przez wszystkich lody!

Planowanie wyjść z domu podczas upałów

W upalne dni należy ograniczyć przebywanie na słońcu, szczególnie w godzinach między 11.00 a 15.00, nie oznacza to jednak, że musisz ten czas spędzić w domu. Kino, muzeum czy galeria handlowa, to z reguły pomieszczenia klimatyzowane, dlatego możesz spędzić ten czas właśnie tam.