Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza – jak sobie z tym radzić?
21.04.2023

O potrzebie utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu, szczególnie w sezonie grzewczym wiedzą wszyscy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma zbyt suche powietrze.
Jaki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma zbyt suche powietrze?
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy powinna mieścić się w przedziale 40%-60%.
Przy zbyt suchym powietrzu nasze śluzówki, skóra, ale także i oczy narażone są na różne skutki uboczne. Spierzchnięte usta, suchość w gardle lub zatkany nos, to niektóre z objawów przebywania w nieodpowiednio nawilżonych pomieszczeniach. Wysuszona i łuszcząca się skóra, przetłuszczające się włosy, łzawienie oczu, a u dzieci dużo większa skłonność do infekcji, to kolejne dość uciążliwe objawy. Zbyt suche, nie nawilżone powietrze sprzyja również rozwojowi astmy i alergii.
Suche powietrze może mieć też wpływ na nasz układ nerwowy. Pojawia się rozdrażnienie, nie najlepsze samopoczucie, mamy problemy ze snem.
Jak zadbać o utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w pomieszczeniu?
Najprostszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności jest jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń. Możemy też rozwieszać mokre ręczniki na kaloryferach lub stawiać w ich pobliżu naczynia wypełnionego wodą.
Jednak bardziej skutecznym i wygodniejszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest używanie do tego celu nawilżacza powietrza.
Jakie urządzenie wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Nawilżacz powietrza ma za zadanie przywrócić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu poprzez wytworzenie pary wodnej lub chłodnej mgiełki.
Na rynku dostępna jest szeroka gama modeli od najprostszych do zawieszenia na grzejniku, po bardziej zaawansowane, wyposażone w różne systemy pozwalające na ustawienie docelowej wilgotności, czy oczyszczaniu filtrowanego powietrza.
Najczęściej stosowane filtry to:
- filtr HEPA – produkty z tego rodzaju filtrem polecane są szczególnie dzieciom i alergikom – filtr oczyszcza powietrze z alergenów, kurzu i zanieczyszczeń.
- filtr ceramiczny – filtruje wodę, oczyszcza ją z kamienia i zapobiega powstawaniu osadu.
- filtr węglowy – absorbuje chlor znajdujący się w wodzie, substancje organiczne oraz koloidy, likwiduje również nieprzyjemne zapachy
- filtr z jonami srebra – zabija bakterie znajdujące się w wodzie
Przy wyborze urządzenia musimy zwrócić szczególną uwagę na:
- wielkość pomieszczenia, w którym będzie działało
- funkcje jakie posiada
- rodzaje filtrów, częstotliwość ich czyszczenia lub wymiany
- poziom zużycia prądu
W ofercie marki MesMed znajdują się ultradźwiękowe nawilżacze powietrza wyposażone w filtry z jonami srebra, aktywnym węglem zapewniające znacznie lepsze oczyszczenie nawilżonego powietrza. Niewątpliwą zaletą urządzeń ultradźwiękowych jest ich cicha praca.
Dostępne są różne modele: wyposażone w podstawowe funkcje takie jak: regulacja wielkości strumienia, zmiana kierunku nawilżania czy ochrona przed zbyt niskim poziomem wody, inteligentne urządzenia z pilotem, posiadające funkcję automatycznego utrzymania wilgotności, termometr, tryb nocny, możliwość ustawienia czasu pracy, a także produkty wielofunkcyjne, które oprócz funkcji nawilżania, wyposażone są w aromatyzer i lampkę nocną.
Nawilżacze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu: pokoju dziecka, sypialni, biurze, a nawet salonie SPA. Sprawdźcie naszą ofertę.
Ważnym aspektem użytkowania nawilżaczy z filtrami jest odpowiednia dbanie o te filtry oraz wymiana na nowe. W okresie, kiedy urządzenie nie jest używane zalecane jest dokładne opłukanie oraz wysuszenie filtra. W zależności od intensywności użytkowania filtry należy wymieniać co ok. 6m-cy.
W ofercie MesMed dostępne są wymienne filtry.
Jak sprawdzić, czy wilgotność powietrza utrzymana jest na odpowiednim poziomie?
Dbając o utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy musimy pamiętać również o tym, aby nie dopuścić do zbyt wysokiej wilgotność powietrza, może ona bowiem mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt duża wilgotność przyczynia się do rozwoju pleśni, ta zaś wpływa bardzo niekorzystnie na nasze drogi oddechowe, powodując rozwój różnych chorób.
Przyrządem do kontroli poziomu wilgotności w mieszkaniu jest higrometr. Wskazuje on procentową zawartość pary wodnej w powietrzu.
Urządzenia nawilżające mogą mieć wbudowany higrometr, dzięki czemu automatycznie utrzymują wybrany poziom wilgotności, ale dobrym rozwiązaniem jest posiadanie niewielkich rozmiarów przenośnego higrometru, który łatwo można przenieść i sprawdzić wilgotność powietrza w dowolnym pomieszczeniu. Większość dostępnych na rynku higrometrów, ma również inne przydatne funkcje takie jak: termometr, zegar etc.
Wilgotnościomierze dostępne w naszej ofercie wskazują poziom wilgotności powietrza, odczytują temperaturę czy wyświetlają godzinę. Są łatwe w obsłudze, mają duże czytelne wyświetlacze oraz są wygodne w użytkowaniu z uwagi na możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu lub zawieszenia na ścianie. Poznajcie bliżej nasze produkty.