24.07.2023

Chociaż wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach korzystanie z klimatyzacji w czasie upalnych dnia to powszechna sprawa, rzeczywistość jest inna. Jednym z powodów jest to, że nie wszyscy posiadają klimatyzację w domu czy w pracy. Kolejna sprawa to możliwe przeciwwskazania zdrowotne co do korzystania z tego typu urządzeń. Do grupy osób u których nie wskazane jest korzystanie z klimatyzacji i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach należą osoby chorujące na astmę lub alergię, osoby z obniżoną odpornością oraz te u których często występują infekcje dróg oddechowych.

Czy otwarcie okna to dobry sposób na ochłodzenie pomieszczenia?

Niestety nie zawsze. Otwierając okna wpuszczamy do środka ciepłe powietrze i jeśli w nocy udało nam się schłodzić pomieszczenie, to nasze działania zostaną zniweczone. Co prawda, jeśli układ pomieszczeń pozwala na zrobienie przeciągu, wówczas odczuwamy przyjemny chłód, ale przebywanie w zbyt silnym przeciągu może prowadzić do przewiania, co nie jest dobre dla naszego zdrowia. Przewianie może być przyczyną zapalenia gardła, chorób uszu i innych poważniejszych chorób.

Brak klimatyzacji to nie problem – wybierz wentylator!

Jednym z niedrogich rozwiązań, które sprawdzi się podczas upałów, jest zakup wentylatora. Odpowiednio dobrany i ustawiony wiatrak zapewni równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza, a nam zapewni ochłodę.  Zwróćmy jednak uwagę, aby nie wystawiać się bezpośrednio na działanie silnego strumienia zimnego powietrza, które również może spowodować wychłodzenie naszego organizmu.

Na rynku dostępne są różne modele wentylatorów: małe przenośne, biurkowe, kolumnowe, stojące. Ich obsługa jest prosta, zazwyczaj za pomocą przycisków znajdujących się na wiatraku, poprzez panel sterowania, czy też za pomocą pilota.
Przy zakupie wentylatora warto zwrócić uwagę na jego moc, zasięg, głośność pracy oraz możliwość ustawienia w różnych miejscach. Powinien on być odpowiedni do pomieszczenia, w którym będzie użytkowany, tak by móc w pełni służyć. Dobrze, aby jego podstawa była stabilna, a sposób użytkowania był bezpieczny. Jeżeli urządzenie jest ciche lub posiada możliwość ustawienia takiego trybu, bez problemu można go używać w pracy lub podczas odpoczynku.
W ofercie marki MesMed znajdziecie wentylator, który dzięki niewielkim rozmiarom oraz możliwości ustawienia na podłodze i meblach, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zarówno w większym jak i mniejszym. Sprawdźcie szczegóły urządzenia.

Nawilżenie powietrza również pomaga schłodzić pomieszczenia.

Mogłoby się wydawać, że o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu powinniśmy dbać głównie w sezonie grzewczym, nic bardziej mylnego – latem jest to również istotna kwestia. 

Nawilżacze powietrza wytwarzając chłodną mgiełkę schładzają pomieszczenie. Jeszcze lepszy efekt otrzymamy w połączeniu z wentylatorem. Wytworzona chłodna bryza podniesie komfort naszego samopoczucia.  
Nawilżacze powietrza sprawdzą się szczególnie w pokojach dzieci, gdzie korzystanie z klimatyzacji jest raczej wykluczone. Zostawianie uchylonych okien wiąże się z przeciągami (co u maluchów może skończyć się infekcjami) oraz z insektami dostającymi się do wnętrza pomieszczenia, co może skutkować pogryzieniem dziecka i wywoływać np. reakcje alergiczne.
Wybór nawilżaczy powietrza jest duży i dobrze dobrany nawilżacz zapewni odpowiednie nawilżenie. Przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym nawilżacz będzie używany, głośność pracy, poziom zużycia prąd, dostępne funkcje (może mieć np. wbudowany termometr czy higrometr, posiadać funkcję aromatyzera lub lampki nocnej), czy np. rodzaj filtrów, tak by jego praca była efektywna. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza są ciche, co z pewnością jest istotne jeśli chcemy korzystać z urządzenia podczas snu czy też w pracy. Nawilżacz powietrza oprócz swojej funkcjonalności może również być dekoracją pokoju.
W ofercie marki MesMed dostępne są ultradźwiękowe nawilżacze powietrza, które idealnie nadają się do pokoju dziecka, urządzenie 3w1 czyli nawilżacz, aromatyzer i lampka nocna czy tez inteligentny nawilżacz powietrza sterowany pilotem z wbudowanym higrometrem i termometrem.
Sprawdźcie naszą ofertę nawilżaczy powietrza