01.08.2023

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, najlepszym pokarmem dla niemowląt do 6 miesiąca życia jest mleko mamy. Mamy dokładają wszelkich starań, aby karmienie piersią było bezproblemowe zarówno dla nich, jak i dla dziecka oraz trwało odpowiednio długo. Karmienie piersią ma pozytywny wpływ zarówno na dziecko, jak i na matkę. Poznajcie jego zalety.

Jakie korzyści dla dziecka daje karmienie piersią?

Mleko matki zawiera składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz składniki odpornościowe, co niewątpliwie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób i infekcji u dziecka.

Zalety karmienia piersią:

 • skład i konsystencja pokarmu mamy jest dopasowana do potrzeb dziecka
 • zmniejsza ryzyko zachorowań w pierwszych miesiącach życia
 • pozwala uniknąć nietolerancji pokarmowych i związanych z tym dolegliwości
 • w przyszłości pozwala ograniczyć możliwość zachorowania na ciężkie choroby takie jak cukrzyca czy otyłość
 • ssanie piersi ćwiczy mięśnie twarzy, co ma korzystny wpływ na rozwój aparatu mowy, może również ograniczyć ryzyko wad zgryzu czy wymowy
 • karmienie piersią pozwala na budowanie więzi między dzieckiem i mamą oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa

Jakie korzyści dla matki daje karmienie piersią?

Karmienie piersią oprócz  zaspokajania potrzeb pokarmowych dziecka, budujemy również z nim niesamowitą więź i bliskość. To najlepsza z możliwych zalet karmienia piersią, ale nie jedyna.

Sprawdźcie jakie jeszcze korzyści daje mamie karmienie piersią:

 • wytwarzana podczas karmienia piersią oksytocyna ma wpływ na szybsze obkurczanie macicy oraz zdecydowanie krótszy czas krwawienia poporodowego, jest ona również odpowiedzialna za dobre samopoczucie – im więcej hormonu oksytocyny, tym większe szanse na uniknięcie depresji poporodowej
 • karmienie piersią umożliwia szybszą utratę masy ciała po porodzie
 • im dłuższe karmienie piersią, tym mniejsze ryzyko chorób układu naczyniowego, zachorowania na raka piersi czy jajników, czy też wystąpienia cukrzycy typu II
 • jeżeli karmienie piersią przebiega bezproblemowo wspomaga mamę w regulacji emocji, obniża poziom stresu, pozwala na wyciszenie się, wpływa korzystnie na regenerację

Jaki wpływ na karmienie piersią ma dieta mamy?

Na to jakie jakościowo i ilościowo będzie mleko karmiącej mamy spory wpływ ma jej dieta. Dlatego należy zwrócić uwagę na przyjmowane posiłki. Powinny być zdrowe i odpowiednio zbilansowane.
Dieta kobiety karmiącej piersią powinna zawierać produkty takie jak: 

 • ryby
 • mięso
 • warzywa
 • produkty mleczne
 • produkty zbożowe
 • orzechy

Pamiętać należy również o odpowiednim nawodnieniu i przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów dziennie

Odciąganie pokarmu – jak się do tego odpowiednio przygotować?

Chociaż mamy robią co mogą, by móc karmić piersią, nie zawsze przebiega to bezproblemowo. Wtedy niezbędne jest użycie laktatora, który skutecznie wspiera mamy nie tylko w rozwiązaniu problemów z laktacją, ale także w szczególnych sytuacjach, np. gdy nadmiar mleka lub jego zastój może powodować ból brodawek czy zapalenie piersi.
Dobrze dobrany laktator pozwoli na wygodne, higieniczne i łatwe odciągnięcie pokarmu, zapewniając przy tym komfort mamie.

W sytuacjach, gdy odciąganie pokarmu, szczególnie w początkowym okresie po porodzie, jest bolesne,  ważne jest dopasowania siły i tempa ssania do swojego progu wrażliwości na ból. Wówczas sprawdzi się laktator manualny. Gdy jest konieczność odciągania pokarmu kilka razy dziennie i dodatkowo za każdym razem trwa to kilkanaście minut, kłopotliwe jest stosowanie laktatora ręcznego i może wiązać się to z dyskomfortem spowodowanym np. bólem ręki. Wówczas mama, może używać laktatora elektrycznego.

Przed użyciem laktatora należy szczególną uwagę zwrócić na higienę rąk oraz dezynfekcję urządzenia. Pamiętać należy również, że odciągnięty pokarm należy przed podaniem dziecku odpowiednio podgrzać, zwracając szczególną uwagę na sposób w jaki to robimy, tak by cenne składniki znajdujące się w mleku matki zostały zachowane.

W ofercie naszej marki MesMed znajdziecie laktatory trójfazowe:

 • trójfazowy elektryczny laktator Profi Specialist z adapterem do butelek, który wesprze mamy w jak najdłuższym karmieniu piersią, jednocześnie dbając o jej komfort

oraz

 • zestaw Profi Specialist PLUS to 2 laktatory w 1: elektryczny i manualny. Zaletą laktatora Profi Specialist PLUS jest możliwość dopasowania urządzenia do indywidualnych potrzeb młodej mamy, w różnych sytuacjach, bez konieczności kupowania dwóch osobnych urządzeń.