16.11.2023

Sezon grzewczy w pełni, zatem pojawia się problem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, którego skutki najbardziej odczuwają dzieci. Nieodpowiednia wilgotność może wywołać wiele dolegliwości, które istotnie wpływają na samopoczucie, a co za tym idzie prawidłowy rozwój naszych maluchów.

Skutki nieodpowiedniego nawilżenia pomieszczenia

Wilgotność powietrza na poziomie 40% - 60% uznawana jest za optymalną. Jeśli powietrze jest zbyt suche niesie za sobą skutki uboczne wpływające na zdrowie naszych dzieci.

 • wysuszone śluzówki i skóra
 • suchość w gardle
 • zatkany nos
 • spierzchnięte usta
 • wysuszona i łuszcząca się skóra
 • łzawienie i podrażnienie oczu
 • zmęczenie i problemy ze snem
 • rozdrażnienie
 • skłonność do infekcji
 • rozwój astmy i alergii

Jak zatem zadbać o nawilżenie w pokoju dziecka?

Niezbędne jest codzienne wietrzenie pokoju, ale w okresie grzewczym jest to niewystarczające. W prawidłowym nawilżeniu powietrza pomogą profesjonalne urządzenia jakimi są nawilżacze powietrza .

Jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się w pokoju dziecka?

Do pokoju dziecka należy wybrać nawilżacz, który jest nie tylko wydajny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń: parowe, ewaporacyjne czy ultradźwiękowe.

Do pomieszczenia, w którym przebywa dziecko nie są polecane nawilżacze parowe ze względu na wytwarzanie gorącej mgiełki, którą maluch może się poparzyć. Zaletą tych urządzeń jest to, że w wodzie, która jest doprowadzona do wrzenia, zabijane są bakterie i drobnoustroje. Taki nawilżacz trzeba jednak umieścić w miejscu, do którego dziecko na pewno nie będzie miało dostępu.

Lepszym wyborem są nawilżacze ewaporacyjne, które w naturalny sposób odparowują wodę, dzięki czemu nie doprowadzają do nadmiernego nawilżenia. Dodatkowo są one energooszczędne, ale minus może stanowić ich dosyć wysoka cena.

W pokoju dziecka idealnie sprawdzą się nawilżacze ultradźwiękowe. Pracują bardzo cicho, więc  nie wybudzają dziecka ze snu. Wytwarzane przez nie ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla dziecka, a przy tym zużywają mało prądu. Można je używać zarówno zimą jak i latem.

Wybór nawilżaczy ultradźwiękowych jest bardzo duży. Może to być urządzenie, które tylko nawilża powietrze lub urządzenie wielofunkcyjne, które posiada wbudowany higrometr, funkcję aromatyzera, lampki nocnej i wiele innych. Przy wyborze modelu należy też zwrócić uwagę czy posiada on filtry oczyszczające wodę.

W ofercie marki MesMed znajdziecie nawilżacze, które są przyjazne dzieciom nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale także ciekawe wzory, które jednocześnie stanowią ozdobę pokoju dziecięcego. Są to Słoniątko i  Małpka Figlarka. Wyposażone zostały w 2 filtry: z jonami srebra (zabija bakterie znajdujące się w wodzie) oraz z aktywnym węglem (absorbuje chlor znajdujący się w wodzie, substancje organiczne oraz koloidy, likwiduje nieprzyjemne zapachy), posiadają płynną regulację wielkości strumienia pary wodnej, obracany wywiew mgiełki o 360° oraz automatyczne wyłączanie przy braku wody.

Inną propozycją jest urządzenie 3 w 1 czyli ultradźwiękowy nawilżacz, aromatyzer i lampka nocna Volcano, a z uwagi na niewielkie rozmiary może być używane również jako nawilżacz biurkowy. Zadba on nie tylko o odpowiednie nawilżenie, ale może też być stosowany do aromaterapii i jednocześnie być lampką nocną. Wyjątkową zaletą tego modelu jest możliwość stworzenia magicznego klimatu w pokoju dziecka, dzięki 7 łagodnie zmieniającym się kolorom światła lub ustawieniu ulubionego koloru lampki oraz dodaniu do wody olejków np. relaksacyjnych. Bardzo cichy tryb pracy, sygnalizacyjna kontrolka LED – ostrzeżenie o zbyt niskim poziomie wody, energooszczędność to atuty tego produktu.

Ciekawą opcją jest też inteligentny nawilżacz powietrza Nessim, który posiada funkcję automatycznego utrzymania wilgotności powietrza, dzięki wbudowanemu higrometrowi. W zestawie znajduje się filtr zmiękczający i oczyszczający wodę, który usuwa zapach oraz absorbuje zanieczyszczenia. Zaletą tego modelu jest ustawienie indywidualnych parametrów – można ustawić czas pracy urządzenia, moc z jaką ma nawilżać, czy też ustawić tryb nocny, w którym urządzenie pracuje wyjątkowo cicho, alarmy są wyłączone, a wyświetlacz wygaszony - wpływa to zatem bardzo korzystnie na jakość naszego snu. Komfort użytkowania zapewnia dotykowe sterowanie podświetlanego panelu bądź pilot, wygodny sposób napełniania wodą oraz system ochrony przed zbyt niskim poziomem wody .

Zapraszamy do sprawdzenia  naszej oferty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Wybierając nawilżacz do pokoju dziecka musimy zwrócić szczególną uwagę na:

 • bezpieczeństwo i funkcjonalność  
 • głośność pracy
 • rodzaje filtrów
 • poziom zużycia prądu
 • pojemność zbiornika na wodę
 • możliwość zabezpieczenie przed przegrzaniem