18.06.2024

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wyjazdy całą rodziną na wymarzony i zasłużony wypoczynek. Nie ważne, czy mamy w planach podróż daleką czy bliską, za granicę czy też w Polsce, musimy się do niej odpowiednio przygotować, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb naszych dzieci.

Lista rzeczy, które należy zabrać na wakacyjny wyjazd z dzieckiem – przygotuj ją!

Aby wakacyjny wyjazd z dziećmi był udany, trzeba się dobrze zorganizować, przygotować wszystko odpowiednio wcześniej, by mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. W tym celu warto przygotować sobie listę rzeczy na wyjazd z dzieckiem, a potem zgodnie z nią spakować się.
Dziecięca walizka pakowana musi być zgodnie z jego wiekiem, wiadomo bowiem, że inne potrzeby ma małe dziecko, a inne przedszkolak czy dziecko  w wieku szkolnym. Pod uwagę należy również wziąć miejsce naszego wypoczynku. Listę najlepiej podzieli na kategorie np. ubrania, akcesoria do higieny i pielęgnacji, apteczka, dokumenty, zabawki oraz  inne akcesoria.

Jakie i ile ubrań zabrać na wyjazd z dzieckiem?

Wiadomo, że pogoda zmienna jest, więc bez względu na to czy jedziemy za granicę (gdzie piękna pogoda jest niby pewna) czy też zaplanowaliśmy nasz wypoczynek w Polsce, w walizce powinny znaleźć się zarówno letnie ubranka, jak i te cieplejsze. Najważniejsze, aby były wygodne i łatwe w ubraniu (gdyby trzeba było dziecko szybko przebrać w trakcie podróży). Zapakować należy również odpowiednie buciki, czapeczkę czy kapelusz, bieliznę, ulubioną piżamkę czy kostium kąpielowy dla dziewczynki- spodenki do kąpieli dla chłopca.
Co do ilości pakowanych ciuszków, wszystko w głównej mierze zależy od tego jakim środkiem transportu będziemy podróżować. Jednak nawet jeśli zaplanowaliśmy podróż samochodem, nie ma sensu brać ze sobą całej dziecięcej szafy – zawsze można przeprać ubranko, które przy sprzyjającej słonecznej pogodzie w kilka chwil będzie suche.

Akcesoria do higieny i pielęgnacji dzieci to podstawa!

Na liście rzeczy potrzebnych na wyjazd z dzieckiem nie może ich zabraknąć. Spakujcie pieluszki i maść na odparzenia (jeśli w podróży będziecie Wam towarzyszył niemowlak), płyn do kąpieli i  szampon, którego dziecko używa na co dzień (aby uniknąć uczulenia wywołanego przez nieznany produkt), szczoteczkę i pastę do zębów, mokre chusteczki, krem nawilżający, krem z filtrem dla dzieci. Ręczniki, nocniczek (jeśli Wasz maluch nie korzysta jeszcze z toalety). Stosowany na co dzień proszek czy płyn do prania dziecięcych ubranek (kupicie go w małych saszetkach lub przelejcie do mniejszych pojemniczków) również warto zabrać ze sobą, gdybyście musieli zrobić szybkie pranie.

Wakacyjna apteczka – co powinna zawierać?

Bez względu na to czy podróż będzie trwała kilka dni, czy też zaplanowaliście dłuższy wypoczynek, dobrze wyposażona apteczka musi znaleźć się w walizce. Wasze dziecko przyjmuje leki na stałe? Spakujcie je w pierwszej kolejności. Maluch ma chorobę lokomocyjną? Nie zapomnijcie o odpowiednich lekach. Oprócz tego do apteczki włóżcie np. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, krople do nosa, leki na ból gardła, wodę utleniona, kolorowe plasterki, gaziki, lek na biegunkę. Niewiele miejsca zajmą również produkty, które być może nie zostaną użyte, ale dadzą nam poczucie, że w razie czego jesteśmy przygotowani. Dlatego zabierzcie również termometr (w naszej ofercie znajdziecie bezdotykowy, dokładny wielofunkcyjny termometr Forst Plus), przenośny inhalator (mały, poręczny siateczkowy inhalator Enspiro Mesh dostępny jest w naszej ofercie) oraz elektroniczny aspirator do noska (polecamy aspirator PingwiNosek Plus).
Spakujcie też koniecznie środki na komary i inne insekty, a także preparat łagodzący ukąszenia.

Podróż z dzieckiem – jakie dokumenty zabrać?

W zależności od wybranej destynacji potrzebne dokumenty to dowód osobisty lub paszport. Koniecznie spakujcie też książeczkę zdrowia, zaświadczenia o ubezpieczeniu zdrowotnym. Pamiętajcie, aby zapisać kontakt do swojego pediatry, warto go mieć, w razie gdyby zaszła potrzeba konsultacji. Jeśli Wasze dziecko jest pod stałą opieką lekarza, to przyda się również odpowiednia dokumentacja, która w razie potrzeby pozwoli miejscowym lekarzom w szybki sposób udzielić pomocy dziecku.

Zabawki i inne akcesoria – co sprawdzi się najlepiej?

Wybierając się na wakacje z dzieckiem nie możemy zapominać o zabraniu ze sobą zabawek i innych potrzebnych akcesoriów, które ułatwią nam pobyt. Dlatego zabierzcie wózek, turystyczne łóżeczko, chustę do noszenia dziecka (jeśli z niej korzystacie), ulubiony kocyk i poduszeczkę. W zależności od wieku dziecka spakujcie odpowiednie gadżety, którymi dziecko będzie mogło się bawić, a w razie potrzeby znane zabawki pomogą mu oswoić się w nowym miejscu (szczególnie jeśli maluch ma problemy z zasypianiem w nieznanym mu miejscu). W naszej ofercie znajdziecie Świetlaczki czyli lampki silikonowe i muzyczne lampki z projektorem, które są bezprzewodowe, miękkie i bezpieczne, zajmują niewiele miejsca, mogą służyć jako lampka nocna, przyjaciel zabaw i towarzysz podróży. Można je do woli zgniatać, a one po chwili powrócą do pierwotnego kształtu, dotykowa  zmiana kolorów, ciekawy kształty, delikatne melodyjki czy projekcja gwiazdek zainteresuje każde dziecko i umili czas zabaw, czy drogę w podróży.
Wakacyjny wyjazd kojarzy się z pobytem nad wodą, a jak zabawa w wodzie to i odpowiednie gadżety do wody. Świetlaczki Wodniaczki czyli silikonowe lampki do wody, które znajdziecie w naszej ofercie przeznaczone są do zabawy w wodzie. Są malutkie i leciutkie (zmieszczą się w bagażu podręcznym), wodoodporne, bezpieczne, unoszą się na wodzie. Dotykowa zmiana kolorów, ciekawy wzór oraz możliwość zmiany kształtu gwarantują świetną zabawę.
Warto spakować również ulubionego misia czy lalkę, kolorowanki czy ulubioną książeczkę. Świetnie sprawdzą się też kredki i blok, niewielka gra planszowa, piłka czy też dla starszych dzieci zestaw do badmintona.

Zasada jest prosta - szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic!

Spakowani? Zatem pięknej pogody i udanych wakacji!