23.09.2022

Pielęgnacja dziecka to niezwykle wymagające i często niełatwe zadanie. Bardzo ważną, a zarazem jedną z trudniejszych, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, jest higiena małego noska.

Drożność nosa ma wpływ na samopoczucie niemowląt, gdyż wpływa na prawidłowe funkcjonowanie dróg oddechowych.

Przyczyny zatkanego nosa u dzieci

Głównymi przyczynami zatkanego nosa u dzieci są infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergia. Wirusy i alergeny podrażniają błonę śluzową nosa, dlatego należy odpowiednio zadbać zarówno o nawilżenie jak i o oczyszczenie nosa u niemowląt i małych dzieci.

Dlaczego czyszczenie nosa u dzieci jest ważne?

Codzienna pielęgnacja małego noska i to nie tylko w sytuacjach, kiedy dziecko już ma zatkany nos, jest szczególnie ważna u noworodków i niemowląt. Dlaczego?

Utrzymanie drożności nosa dziecka jest bardzo ważne, gdyż umożliwia spełnianie jego podstawowych funkcji: oddychanie, rozpoznawanie zapachów, filtrowanie bakterii, alergenów, kurzu. Prawidłowo oczyszczony nos i prawidłowe nawilżenie jego błony śluzowej zapewnia, że powietrze, które dostaje się do dróg oddechowych jest oczyszczone, ogrzane i nawilżone.
Jest to szczególnie istotne, gdyż w pierwszych miesiącach życia dzieci nie potrafią oddychać przez usta, oddychają tylko przez nos. Jeśli nos jest niedrożny, nie ma wystarczającego przepływu powietrza i bardzo szybko u malucha pojawiają się trudności z oddychaniem.
W nieoczyszczonym nosie, naturalne mechanizmy czyszczące nie działają prawidłowo, co przyczynia się do rozwoju nieżytu nosa lub może doprowadzić do infekcji dróg oddechowych.
Zatkany nosek ma wpływ na samopoczucie maleństwa, sen oraz na jego apetyt. Dziecko jest wówczas niespokojne, nie może swobodnie jeść, niezależnie od tego czy karmione jest piersią, czy butelką.

Higiena noska – nawilżanie błony śluzowej

Jeśli nasze dziecko jest zdrowe, to wystarczy, abyśmy odpowiednio zadbali o nawilżenie śluzówki. Łatwym sposobem jest stosowanie roztworu soli fizjologicznej (dostępna w aptece) czy też np. wody morskiej w sprayu. Higienę noska można wykonywać zaraz po kąpieli dziecka, zazwyczaj zgodnie z zaleceniami producenta wystarczy aplikować określoną ilość kropli czy dawek sprayu. Jeśli śluzówka jest mocna wysuszona (np. przez zbyt suche powietrze w pomieszczenie), nawilżać należy ją częściej.
Aby zapobiec, czy też zminimalizować wysuszanie śluzówki u dziecka, warto zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa. Porady na temat dbania o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu znajdziecie w osobnym artykule, który już niedługo ukaże się na naszej stronie.
Inhalacje to kolejna metoda, która sprawdzi się przy zatkanym nosie. Odpowiednio przeprowadzona z pomocą inhalatora i przy użyciu soli fizjologicznej inhalacja nawilży błonę śluzową nosa oraz pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny i ułatwi oddychanie. W naszej ofercie znajdziecie inhalatory, które szybko, bezpiecznie a co najważniejsze skutecznie pomogą przeprowadzić inhalację zarówno u dzieci jak i u niemowląt.

inhalator pneumatyczno- tłokowy MM-500 Piesio

Higiena nosa u niemowląt i dzieci – usuwanie wydzieliny

Sól fizjologiczna czy też morska mają za zadanie rozrzedzić wydzielinę zalegającą w nosie dziecka, tak by łatwiej można było się jej pozbyć. Niekiedy wystarczy ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji (na brzuszku czy boku), by wydzielina wypłynęła na zewnątrz.
Jeśli jednak nos jest mocno zatkany warto rozważyć zakup aspiratora. Na rynku dostępne są różne warianty odciągaczy kataru, od zwykłych gruszek, przez mechaniczne do elektronicznych. Zwykła gruszka nie zawsze sprawdza się w przypadku duży infekcji, mechaniczny aspirator angażuje nas (w zależności od modelu odciąganie odbywa się przy użyciu siły naszych płuc, siły rąk czy też sprzętu użytku domowego - odkurzacza).
Dużą popularnością cieszą się aspiratory elektroniczne/elektryczne. Mają bateryjne zasilanie, posiadają np. regulację sił ssania, końcówki dostosowane do wieku dziecka, wymienne zbiorniki na usuniętą wydzielinę, a proces usuwania wydzieliny odbywa się za pomocą jednego przycisku.
Decydując się na zakup aspiratora należy zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia (by nie wywoływać u dziecka dodatkowego stresu), jego moc ssania (dobrze jeśli jest regulowana), bezpieczeństwo oraz higienę użytkowania. W ofercie naszej marki dostępne są różne modele aspiratorów. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. 

Elektroniczny aspirator do nosa MM-118 PingwiNosek Plus

Jak często czyścić nos u niemowląt i dzieci?

Nos małego dziecka powinien być oczyszczany tak często, jak jest to konieczne, szczególnie w trakcie choroby, kiedy dziecko ma katar i nosek jest zatkany.
Gdy dziecko jest zdrowe, u noworodków i niemowląt czyszczenie zatkanego noska powinno odbywać się nawet kilka razy dziennie. Najlepszym czasem na wykonywanie tych czynności jest pora przed karmieniami (oczyszczony nosek ułatwi oddychanie i pozwoli na swobodne jedzenie) oraz pora przed snem (dziecko będzie mogło spokojnie spać i nie będzie miało problemów z oddychaniem).
Nieco starsze dzieci, można spróbować nauczyć samodzielnego wydmuchiwania nosa w chusteczkę. Warto również zastosować wtedy roztwór soli fizjologicznej czy morskiej, by łatwiej można było pozbyć się wydzieliny. Ważne, aby uczyć je wykonywać tę czynność prawidłowo (na przemian raz jedna, raz druga dziurka od nosa).

Bez względu na powód oczyszczania czy nawilżania noska dziecka, należy pamiętać o tym, by higiena tej części ciała była bardzo dokładna i regularna. Odpowiednio „zaopiekowana” błona śluzowa nosa stanowi bowiem barierę, która chroni organizm dziecka przed niepożądanymi infekcjami.